Ilmunud on eepos PEKO

Ilmunud on eepos PEKO

Ilmunud on eepos PEKO Kalevipoja esimene rahvaväljaanne ilmus Soomes Kuopios 1862.aastal 1000 eksemplaris ja 133 aastat hiljem ilmus samas linnas rahvaväljaandena esmakordselt ka seto rahvuseepos Peko. Rahvuseepose tähendus seisneb eelkõike rahvusliku eneseteadvuse kasvatamises. Oma kangelaseepos näitab rahvuslikku uhkust ning ühendab ühtse kultuuriruumi inimesed, loob narratiivi, mille ümber annab koonduda ja annab rahvale loo ühisest kangelaslikust ajaloost.

Seto eepose “isaks” võiks pidada Räpina valla Tooste küla meest Pulopriit Voolainet, kes üritas ise kokku panna setode eepilise lugulaulu “Kuningas Seto”. Teos oli siiski värsitehniliselt ebaõnnestunud ja seto eepos sai reaalsuseks 90 aastat tagasi kui Voolaine sattus 1927.aastal kokku Anne Vabarnaga, kes Räpina kirjamehe näpunäidetel laulis paari kuuga valmis eepose Peko. Anne just laulis, sest ta polnud kirjainimene vaid oli laulik. Eepose pani kirja Anne poeg Ivo, kes saatis teksti Voolainele. Paraku jäi Anne lugulaul pea seitsmekümneks aastaks Tartu kirjandusmuuseumi riiulitele. Peko ärkas uuele elule setode ärkamisajal kui seto rahvaluuleteadlane Paul Hagu juhtis setode eneseteadvuse äratamist, olles üks Seto Kuningriigi ellukutsujateks ning ka eepose Peko esimese trüki toimetajaks 1995.aastal. Paul on ka värskelt ilmunud Peko toimetaja.

Seto eepose esmatrükk oli pehmekaaneline ja ilma illustratsioonideta. Nüüd, 2017.aasta detsembris on ilmavalgust näinud kirjastuse Seto Kiri poolt väljaantud seto eepose Peko teine tervikteksti trükk.

Uus Peko on suureformaadiline, kõvakaaneline, illustreeritud väljaanne; soliidne raamat, mis võiks uhkusega kaunistada iga seto ja seto sõbra raamaturiiulit. Eepose on illustreerinud Uusvada kunstnik Sirje Rump. Pekot on varasemalt kujutanud Saatse kunstnik Renaldo Veeber ja soomlane Mauno Pekonen. Renaldo pilte võib näha Seto kirävara sarjas ilmunud Peko ümberjutustuses “Vabarna Anne Peko suurilõ ja väiksile lukõ’”, mõningaid Mauno pilte võib aga näha 1999.aastal ilmunud raamatus “Seto kodu lugu”. Sirje Rumpi pildid on joonistatud spetsiaalselt seto eepose teise trüki jaoks ning on abstraktsemad, sümbolistlikud ja sügavad segatehnikas joonistused. Raamatu kujunduse ja küljenduse on teinud Evelin Urm, kelle selge ja puhas käekiri on loonud eeposele kohase suursuguse formaadi.

Värske eepos Peko on kingitus Eesti 100.sünnipäevaks KÜSK toel setodele ja eesti rahvale. Eepos on tervikuna ette loetud ja lauldud 2015.aastal Obinitsas eeposte päeval. Kutsungi, nagu ka Paul Hagu eepose järelsõnas, kõiki laulma seto eepost, sest see on ju lauldud raamat.

Rein Järvelill
Kirjastus SETO KIRI

PEKO on saadaval: seto.ee/pood

Jaga seda sõpradele !

Shares